Jak znaleźć literaturę do pracy dyplomowej?

Kiedy zaczynasz przegląd literatury, możesz czuć się onieśmielony ilością pracy, przez którą musisz przejść. Równie dobrze możesz się martwić, od czego w ogóle zacząć.

W dzisiejszym poście przyjrzymy się różnym miejscom, w których możesz znaleźć prace, które mogą Cię zainteresować (referencje do nich). Nie wszystkie artykuły będą równie ważne dla Twojej pracy dyplomowej. W zależności od artykułu i jego zawartości, możesz po prostu przejrzeć artykuł w poszukiwaniu głównych wniosków w mniej niż 20 minut, lub możesz siedzieć z nim przez tydzień, rozbierając na czynniki pierwsze wszystkie obliczenia i równania. Ale oczywiście nie możesz wiedzieć, jak ważny jest dany odnośnik, dopóki go nie znajdziesz i nie przejrzysz.

Oto dziewięć różnych miejsc, gdzie można znaleźć referencje do artykułów, które warto sprawdzić:

ZAPYTAJ SWOJEGO PROMOTORA, OD CZEGO ZACZĄĆ

Jeśli Twój promotor wyznaczył Ci temat pracy dyplomowej, być może ma już folder z informacjami na ten temat. Zwłaszcza jeśli jesteś zatrudniony przy finansowanym projekcie, Twój promotor musiał już wykonać pewne wstępne prace w celu napisania propozycji. Pierwszym celem przeglądu literatury jest więc zwrócenie się do promotora z prośbą o wskazówki, od których można zacząć.

ZAPOZNAJ SIĘ Z PODSTAWAMI W PODRĘCZNIKU

Jeśli jesteś nowy w temacie, nie ma nic złego w przeczytaniu podręcznika. Chociaż podręcznik może nie mieć takiej głębi i informacji jak artykuł w czasopiśmie, może dostarczyć Ci podstawowych pojęć, które musisz zrozumieć, aby zacząć czytać bardziej szczegółowo. Oprócz tych informacji, które pomogą Ci zacząć, podręczniki zazwyczaj zawierają również obszerne listy referencji. Możesz sprawdzić te referencje i pobrać odpowiednie artykuły.

REFERENCJE Z PROPOZYCJI BADAŃ

Jeśli jesteś zatrudniony przy finansowanym projekcie, to odniesienia do propozycji badań są dobrym miejscem do rozpoczęcia zapoznawania się z pracą, która w pierwszej kolejności stanowiła podstawę propozycji. Pobierz referencje cytowane we wniosku, aby mieć wszystkie istotne informacje.

ZNAJDŹ DOBRĄ PRACĘ PRZEGLĄDOWĄ NA SWÓJ TEMAT

Doskonałym punktem wyjścia do znalezienia dobrych referencji, jak również uzyskania szerokiego przeglądu Twojego tematu badawczego, jest przeczytanie i przeanalizowanie pracy przeglądowej na ten temat. Referencje cytowane w pracy przeglądowej mogą być następne na liście lektur.

SZUKAJ RAPORTÓW TECHNICZNYCH, PRAC DYPLOMOWYCH, DOKUMENTÓW KODEKSOWYCH ITP.

Nie ograniczaj się do prac badawczych, aby znaleźć odniesienia do innych prac. W raportach technicznych i dokumentach kodowych dotyczących Twojego tematu, możesz znaleźć ważne cytaty (jak również informacje o wartości praktycznej). Jeśli chodzi o głębię i zakres pracy analitycznej, nic nie jest tak kompletne jak praca doktorska. Poszukaj prac studentów, którzy pracowali nad Twoim tematem i sprawdź, na jakie źródła się powoływali.

GOOGLE SCHOLAR

Google Scholar może pomóc Ci w znalezieniu odpowiednich artykułów poprzez użycie funkcji wyszukiwania. Dodatkowo, możesz subskrybować aktualizacje kolegów z Twojej dziedziny, dzięki czemu będziesz miał dostęp do najnowszych referencji. W zależności od wydawcy czasopisma, Google Scholar może być również szybszy w zgłoszeniu danego artykułu w swojej bazie danych niż inne bazy danych, które mogą zająć do 2 lat, aby umieścić artykuł.

SCOPUS

Chociaż Scopus ma silne funkcje wyszukiwania i pomaga w określeniu względnej ważności artykułu w swojej dziedzinie z opublikowanymi metrykami, może być powolny w uwzględnianiu artykułów (w przypadku moich własnych publikacji zauważyłem, że może to potrwać do 2 lat, zanim artykuł zostanie uwzględniony).

RESEARCHGATE

ResearchGate pozwala na „tradycyjne” wyszukiwanie publikacji, ale pozwala również na następujące czynności:

  • śledzenie naukowców w swojej dziedzinie, dzięki czemu można zobaczyć ich aktualizacje,
  • śledzenie projektów badawczych innych naukowców, aby otrzymywać aktualizacje, oraz
  • interakcję poprzez komentowanie publikacji, zadawanie pytań i wysyłanie bezpośrednich wiadomości.

REFERENCJE PRAC

Podobnie jak w przypadku listy referencji dobrej pracy przeglądowej, lista referencji każdej przeczytanej pracy może być dobrym punktem wyjścia do znalezienia kolejnych prac do przeczytania. Wyrób sobie nawyk uważnego sprawdzania listy referencji i sprawdzania, które publikacje do tej pory „przeoczyłeś”.

Podobne posty