Wielu z nas słyszy, jak AMD Ryzen wraz z nowoczesną technologią architektury ZEN pokonuje monopolistę na rynku Intela. Jednakże, czy oznacza to, że rozwiązania czerwonych są aż tak dobre? Nic bardziej mylnego, spory czas temu zakupiłem laptopa opartego o rozwiązania AMD i nieźle się naciąłem. Był to Acer Nitro 5, który na swoim pokładzie ma procesor Ryzen 5 2500U oraz kartę graficzną RX560X. Oba rozwiązania dedykowane są raczej do urządzeń mobilnych, które charakteryzują się często niższymi parametrami od komputerów stacjonarnych. Nie zmienia to faktu, iż kupno tego typu laptopa za średnio 2700 zł przy aktualnych cenach jest kuszące.

Karta sieciowa a WiFi a wydajność

W tym miejscu zapewne większość z was zada sobie pytanie, jaka występuje korelacja pomiędzy tymi trzema kwestiami? Otóż, karta sieciowa, która znajduje się w tym laptopie w chwili, gdy go kupowałem miała poważny defekt. Karta sieciowa zawieszała się w chwili ustawienia parametrów na najwyższe z możliwych na baterii, dopiero podłączenie laptopa kable do prądu, sprawiało magicznie, iż WiFi zaczynało funkcjonować. W moim przypadku nie pomogła aktualizacja:

  • biosa,
  • windowsa,
  • sterowników do karty sieciowej.

Laptop został kupiony poprzez firmę X-kom, więc ze zwrotem sprzętu nie miałem najmniejszych problemów. Pomyślałem, że to jednostkowy przypadk, a sam X-kom zaproponował mi wzięcie innego laptopa o podobnej cenie lub zwrot pieniędzy. Postanowiłem się nie poddawać, na Allegro znalazłem profil sklepu X-kom, jak również outlet. Znalazłem tego samego laptopa z tym samym defektem, który zdaniem producenta został naprawiony tzn. karta sieciowa została wymieniona. Skusił mnie dodatkowo fakt, iż laptop był nieco tańszy, więc to jak upiec 2 pieczenie na jednym ogniu. Cóż za okazja nieprawdaż? Nic bardziej mylnego, wszystkie problemy na nowym laptopie związane z kartą sieciową się powtórzyły.

Problemów ciąg dalszy… czyli AMD

Niestety, jak się okazało AMD ma gdzieś mobilne APU. W praktyce oznacza to, iż sterowniki do podzespołów nie funkcjonują prawidłowo. Włączając gry mimo ustawienia na zmaksymalizowane obroty oraz tego, w jakich przypadkach ma być używana dedykowana karta graficzna, wciąż była używana Vega przy procesorze. Oznaczało to spadki FPS nawet w takich grach, jak League of Legends w bardziej wymagających momentach na wysokich ustawieniach. Dało się zauważyć, iż sterowniki w chwili dłuższych lagów przeskakują pomiędzy podzespołami, nie mogąc się zdecydować, której karty graficznej użyć. Również w tym przypadku nie pomogły aktualizacje, a na anglojęzycznych forach znajdziecie wiele postów, gdzie ten problem wciąż występuje. Użytkownicy wskazują, iż AMD nie podejmuje żadnych kroków w celu poprawy funkcjonowania sterowników, a kupno laptopa to czysta loteria.

AMD vs Intel

Odwiedczna walka AMD z Intelem na rynku komputerów wykazała, iż jeszcze wiele czasu minie, zanim czerwoni dorównają niebieskim. Pomimo tak chwalonych podzespołów, są one niewydajne, a sterowniki pozostawiają wiele do życzenia. Również Sam Acer Nitro 5 jako laptop nie spełnia podstawowych wymogów, gdzie karta sieciowa po prostu nie funkcjonuje, jak należy mimo wszelkich starań, aby było inaczej. Osobiście odradzam kupno laptopa z AMD Ryzen, gdyż te zastosowania na rynku mobilnym są wciąż w powijakach.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.